Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju. United States

Listwy sufitowe

Najbardziej zapomnianą częścią naszych wnętrz jest sufit i często jest traktowany po macoszemu. Trochę szkoda, bo wystarczy niewielki wysiłek, a sufit zmieni swój wygląd i wpłynie diametralnie na całe pomieszczenie. Pomogą nam w tym takie elementy jak rozety, kasetony i przede wszystkim listwy sufitowe.
Listwy sufitowe pełnią także praktyczną funkcję. Maskują pęknięcia na styku sufitu ze ścianą, wraz z taśmami LED-owymi mogą pełnić rolę oświetlenia, a także można poprowadzić przewody instalacyjne w ich wnętrzu.
Jeśli więc jesteśmy na etapie wykończenia pomieszczeń czy też myślimy o malowaniu ścian, odnowieniu podłogi - nie zapominajmy o suficie. Zanim jednak zabierzemy się do pracy, zastanówmy się jak chcemy, aby nasz sufit wyglądał, i z jakich materiałów możemy to wykonać.

Styl Nowoczesny

Najbardziej rozpowszechnione są wnętrza nowoczesne, charakteryzujące się oszczędnością środków i prostotą formy. Najlepiej do tych wnętrz pasują listwy sufitowe o prostych kształtach, które będą stanowić subtelne dopełnienie – np. białe lub pastelowe (delikatna zieleń, błękit). Czasami możemy pokusić się o ożywienie naszego wnętrza przez zastosowanie ostrych barw np. czerwone listwy na tle pastelowych ścian. Dzięki takim połączeniom uzyskamy efekt wyraźnego zarysowania linii sufitu.

Styl Eklektyczny

Osoby, które nie boją się eksperymentować, mogą zastosować odważne zestawienia. Można połączyć styl nowoczesny z klasycznym. Dla sufitu bardzo ciekawym wyborem będą ozdobne rozety w połączeniu z prostotą wnętrza (rozety możemy zamontować np. przy lampie sufitowej). Podobnie możemy postąpić z listwami sufitowymi – listwy o antycznych wzorach łączymy z oszczędnym wnętrzem. W ten sposób listwa staje się wyrazistym elementem wnętrza. A jeśli nie zabraknie nam odwagi, zabawę z wzorami uzupełniamy grą kolorów. Pole do popisu nieograniczone.

Styl Klasyczny

Osoby ceniące klasyczne wnętrza nie powinny zapominać o sufitach. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku mogą okazać się kasetony sufitowe. Dla bardzo tradycyjnych wnętrz polecane są obecnie kasetony o klasycznych, geometrycznych wzorach. Dobrym uzupełnieniem dla nich mogą być listwy sufitowe o bogatych wzorach. Z kolei dla osób ceniących bardziej przytulne wnętrza ciekawym wyborem będą białe listwy o bardziej fantazyjnych fakturach, które warto połączyć z białymi kasetonami.

Materiał

Na rynku możemy znaleźć elementy sztukatorskie wykonane z różnych materiałów, a my możemy wam pomóc w dokonaniu właściwego wyboru. Mamy do dyspozycji gips, styropian, styrodur (zwany także polistyren ekstrudowany, styropian ekstrudowany, styropian xps) , styropian utwardzony masami akrylowymi i różne plastiki, takie jak poliuretany. Najtańsze elementy wykonane są ze styropianu, następnie gips, styrodur, styropian utwardzony i plastiki. Nie polecamy styropianu, pomimo bardzo korzystnej ceny, gdyż nie ma gładkiej struktury - wykończenie wymaga dodatkowego nakładania masy szpachlowej i szlifowania. Gips jest relatywnie tani, ale jest ciężki i wymaga dodatkowego kołkowania podczas montażu, nie jest też odporny na wilgoć. Styrodur jest materiałem prawie idealnym na elementy sufitowe, bardzo lekki, gładki - wystarczy go pomalować, jest stosunkowo tani, w pełni odporny na wodę, ale niestety nie jest tak twardy, jak elementy plastikowe. Styropian utwardzony też jest dobry rozwiązaniem – w miarę lekki, elastyczny, ale też twardy. Elementy plastikowe mają tylko jedną wadę – cena, która może być kilkakrotnie wyższa niż np. te styrodurowe.

Montaż

Montaż dekoracji sufitowych wbrew pozorom nie nastręcza dużych trudności. Niezależnie od wybranego produktu, musimy zacząć od dokładnego oczyszczenia i przygotowania podłoża. Instalację rozpoczynamy od zaplanowania miejsc na suficie dla poszczególnych elementów, takich jak panele czy rozety. Nakładamy klej zalecany przez producenta na element i dociskamy do sufitu.W przypadku montażu rozet najpierw ściągamy lampę. Montaż listew zaczynamy od ścięcia na skos ich końcówek, następnie całość pokrywamy warstwą kleju i mocujemy do ściany. W trakcie pracy powinniśmy mieć pod ręką wilgotną szmatkę, aby na bieżąco usuwać nadmiar kleju. Na koniec miejsca łączeń maskujemy delikatnie szpachlówką, a po wyschnięciu masy delikatnie szlifujemy nierówności.